Jak przekroczyć granicę, aby uniknąć deportacji?
Ze względu na rosnącą liczbę cudzoziemców przybywających do Polski znacznie zwiększa się ryzyko nielegalnego pobytu tych osób na terenie naszego kraju. Bardzo częstym zjawiskiem jest na przykład wykonywanie pracy w Polsce przez obcokrajowca, który nie posiada wymaganego zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pracę sezonową. Konsekwencją takiego działania jest zobowiązanie cudzoziemca do powrotu, czyli tak zwana deportacja z Polski.
Kilka przypadków, w których jest wydawana decyzja o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu
Decyzję o deportacji z Polski wydaje się najczęściej, gdy cudzoziemiec:
- usiłował przekroczyć granicę wbrew przepisom prawa,
- przebywa na terytorium naszego kraju bez ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu uprawniającego go do wjazdu na to terytorium i pobytu na nim,
- nie opuścił terytorium Polski po wykorzystaniu dopuszczalnego okresu pobytu,
- wykonuje pracę bez wymaganego zezwolenia na pracę,
- podjął działalność gospodarczą niezgodnie z przepisami obowiązującymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- nie posiada środków finansowych niezbędnych do pokrycia kosztów pobytu na terytorium Polski,
- został skazany prawomocnym wyrokiem przez polski sąd na karę pozbawienia wolności i istnieją podstawy do przeprowadzenia postępowania w sprawie przekazania go za granicę w celu wykonania orzeczonej wobec niego kary.
Szczegółowa lista podstaw prawnych do wydania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu znajduje się w art. 302 Ustawy o cudzoziemcach z dnia 12 grudnia 2013 roku.
Kto uprawniony jest do wydania decyzji o deportacji i jakie są skutki jej wydania?
Decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu na terytorium własnego kraju może wydać komendant odpowiedniego oddziału Straży Granicznej lub komendant placówki Straży Granicznej. Wydanie takiej decyzji wiąże się z unieważnieniem posiadanej przez cudzoziemca wizy krajowej, wygaśnięciem zezwolenia na pobyt czasowy oraz unieważnieniem zezwolenia na pracę. Przy wydawaniu decyzji o deportacji określa się termin dobrowolnego powrotu. Wynosi on od 15 do 30 dni i liczony jest od dnia doręczenia decyzji. Dodatkowo decyzja ta zawiera orzeczenie o zakazie ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zakaz ten może obowiązywać od 6 miesięcy do nawet 5 lat – w zależności od danego przypadku.
Istnieje możliwość przedłużenia terminu dobrowolnego powrotu do maksymalnie 1 roku. Dzieje się tak w przypadku, gdy na przykład wymaga tego sytuacja osobista cudzoziemca wynikająca głównie z długości jego pobytu na terytorium Polski, łączących go więzi o charakterze rodzinnym i społecznym lub z potrzeby kontynuowania nauki przez małoletnie dziecko obcokrajowca. Organ, który wydał decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu może również w szczególnych przypadkach cofnąć zakaz jego wjazdu na terytorium Polski. W przypadku wszczęcia postępowania o zobowiązanie do powrotu cudzoziemiec może również zostać zatrzymany, jednak na okres nie dłuższy niż 48 godzin.
Kiedy nie można wydać decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu?
Decyzji o deportacji z Polski nie wydaje się między innymi wtedy, gdy cudzoziemiec:
- posiada status uchodźcy,
- otrzymał zgodę na pobyt tolerowany,
- jest małżonkiem obywatela Polski albo innego cudzoziemca, który posiada zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE
- posiada zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE.
Kiedy nie można wykonać wydanej decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu?
Decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu nie wykonuje się między innymi wtedy, gdy:
- wobec cudzoziemca prowadzone jest postępowanie w sprawie nadania mu statusu uchodźcy,
- prowadzone jest postępowanie w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zgody na pobyt tolerowany.
Jak uniknąć deportacji?
Jak wynika z powyższego artykułu, bardzo ważnym jest, aby każdy cudzoziemiec po przyjeździe do Polski załatwił wszystkie formalności związane z jego pobytem na terytorium tego kraju. Można to zrobić w łatwy i wygodny sposób z pomocą Staff Selection. Tak więc pamiętaj. Możesz uniknąć nieprzyjemnych skutków nielegalnego pobytu, jeśli zgłosisz się do nas jeszcze dziś!