Jak zatrudnić obcokrajowca w Polsce?
Aby zatrudnić obcokrajowca, należy upewnić się, jakiego kraju jest obywatelem. Narodowość bowiem determinuje podjęcie kolejnych kroków związanych z uzyskiwaniem pozwoleń na pracę. Najłatwiej zatrudnić obywatela Unii Europejskiej, ponieważ prawo unijne gwarantuje swobodny przepływ osób, natomiast obywatele pozostałych krajów nie są traktowani na jednakowych zasadach, więc w tym przypadku należy dokładnie przestudiować zasady podejmowania przez nich pracy.
Jak zatrudnić obcokrajowca w Polsce?
Aby spełnić warunki dotyczące tego, jak zatrudnić obcokrajowca w Polsce, przedsiębiorca powinien wystosować wniosek o wydanie zezwolenia od wojewody. Zatrudnienie cudzoziemca wiąże się następującymi obowiązkami ze strony zatrudniającego:
- wysokość wynagrodzenia nie jest niższa od pensji pracowników na podobnym stanowisku,
- udowodnienie, że potrzeby kadrowe nie zostaną zabezpieczone przez obecnych na rynku bezrobotnych.
Realizacja powyższych warunków przyczynia się do wydania pozwolenia czasowego z opcją przedłużenia. Skorzystać można także z trybu uproszczonego. Jednak przyszły zawód cudzoziemca musi być zawarty w wykazie zawodów i rodzajów pracy.
Jak zatrudnić obcokrajowca w Polsce? Należy wnieść także stosowną opłatę. Wynosi ona od 50 zł, gdy pozwolenie jest wydawane na okres do 3 miesięcy do 200 zł, gdy pracownik jest delegowany.
Jak zatrudnić obcokrajowca spoza UE?
Obywatele krajów nieobjętych prawem swobodnego przepływu osób pracują na podstawie zezwoleń wydawanych przez wojewodów. Taki dokument jest wydawany, gdy cudzoziemiec:
- pracuje w firmie, której siedziba znajduje się w Polsce,
- wykonuje pracę w Polsce na podstawie wyjazdu służbowego,
- jest pracownikiem firmy zagranicznej i jest delegowany do firmy, której siedziba jest w Polsce na ponad 30 dni w ciągu roku.
Zdobycie pozwolenia na pracę wymaga otrzymania przez pracodawcę przyrzeczenia wydania zezwolenia, co pozwoli stwierdzić legalność pobytu obcokrajowca. Osoba posiadająca dokumenty świadczące o legalności pobytu, nie musi starać się o wydanie przyrzeczenia.
Jak zatrudnić obywatela spoza UE, ubiegającego się o pozwolenie na pracę? Taka osoba musi posiadać także wizę, zezwolenie na zamieszkanie czy kartę pobytu członka rodziny obywatela UE. Warto pamiętać o tym, że wszelkie zezwolenia na prace może zorganizować firma Staff Selection.
Jak zatrudnić obcokrajowca z kartą pobytu?
Czasowa karta pobytu stanowi swego rodzaju pozwolenie na pracę lub samodzielne pozwolenie na pracę. O taki dokument może starać się cudzoziemiec, który został zatrudniony w ramach procedury uproszczonej po trzecim miesiącu pracy. Jak zatrudnić obcokrajowca z kartą pobytu? Wystarczy złożenie odpowiedniego wniosku do wojewody.
Należy przy tym pamiętać, że legalność pobytu cudzoziemca liczy się od dnia złożenia wniosku o kartę pobytu do dnia rozpatrzenia wniosku, o ile ten wniosek został złożony w czasie legalnego przebywania w Polsce.
W umowie o pracę z takim pracownikiem uwagę przykuwa zapis o wygaśnięciu umowy z dniem upływu zezwolenia na pracę lub karty pobytu. Jest to skutkiem nieuzyskania nowego zezwolenia bądź karty pobytu.