PESEL dla cudzoziemca – sprawdź, co trzeba wiedzieć
PESEL to skrót od Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, czyli prowadzonego w Polsce rejestru zawierającego ewidencję ludności. Znajdują się w nim dane dotyczące: obywateli polskich zamieszkujących w Polsce, obywateli polskich zamieszkujących za granicą, a także cudzoziemców zamieszkujących w Polsce.
PESEL dla cudzoziemca
PESEL skrót został wprost rozszyfrowany powyżej. Kolejne pytanie, jakie może się pojawić to pytanie o długość prawidłowego numeru PESEL (PESEL ile cyfr). Polski numer PESEL składa się więc z 11 cyfr, z których każda cyfra ma swoje oznaczenie. Przy czym najistotniejszy jest fakt, że pierwszych sześć cyfr stanowi – przyjęte zgodnie z polską ustawą – oznaczenie daty urodzenia.
Ogólnie rzecz ujmując, PESEL jest numerem potwierdzającym prawo danej osoby (w tym cudzoziemca) do legalnego przebywania na terenie Polski, za pomocą którego następuje identyfikacja jej tożsamości. Co za tym idzie, jego posiadanie w sposób zdecydowany ułatwia funkcjonowanie w Polsce, w tym przede wszystkim załatwianie różnego rodzaju spraw urzędowych.
Posiadanie numeru PESEL ułatwia chociażby podjęcie pracy oraz załatwianie potencjalnemu pracodawcy niezbędnych formalności. Dodatkowo numer ten jest często wymagany w toku takich podstawowych czynności, jak założenie rachunku bankowego, czy podpisywanie różnego rodzaju umów zawieranych codziennym życiu – przykładowo umowa na świadczenie usług telekomunikacyjne czy umowa najmu lokalu mieszkalnego.
Jak uzyskać PESEL dla cudzoziemca?
Odpowiedź na pytania: jak uzyskać PESEL dla cudzoziemca oraz jak uzyskać PESEL dla Ukraińca, Białorusina, jest co do zasady podobna. Procedury są nieco uproszczone m.in. dla cudzoziemców będących obywatelami Unii Europejskiej lub obywatelami państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i Konfederacji Szwajcarskiej, a także tych posiadających status uchodźcy (lub członka jego rodziny). Wówczas numer PESEL jest nadawany z urzędu bez obowiązku składania odrębnego wniosku. Następuje to w momencie, gdy cudzoziemiec zgłasza do właściwego urzędu gminy pobyt stały lub tymczasowy na okres dłuższy niż 3 miesiące. Wszystkimi formalnościami może zająć się firma Staff Selection.
W pozostałych przypadkach, cudzoziemcy, którzy posiadają jedynie wizę lub zezwolenie na pobyt czasowy muszą sami złożyć wniosek o wydanie numeru PESEL, uwzględniając przy tym podstawę prawną.