Zezwolenie na prace cudzoziemca – najważniejsze informacje
Coraz więcej przedsiębiorstw poszukuje pracowników za granicą. Takie zachowanie determinują różne czynniki: od niedostatecznych zasobów na rodzimym rynku pracy aż do poszukiwania przedstawiciela w danym kraju czy chęć zatrudnienia specjalisty. Jednak warto poznać narodowość kandydata do pracy, co będzie kluczowe w uzyskaniu odpowiednich zezwoleń.
Typy zezwoleń na pracę dla cudzoziemców
Zezwolenia na pracę dla osób spoza Polski są ściśle określone przez stosowne rozporządzenie. Obecnie występują następujące rodzaje zezwoleń na pracę dla cudzoziemców:
- typ A – gdy wykonuje pracę na podstawie umowy z podmiotem, którego siedziba znajduje się w Polsce,
- typ B – gdy pełni funkcję w zarządzie, jako komplementariusz lub jest pełnomocnikiem przebywającym w Polsce ponad pół roku,
- typ C – gdy jest delegowany przez zagranicznego pracodawcę na minimum 30 dni w roku do powiązanego z nim zakładu,
- typ D – gdy wykonuje pracę u zagranicznego pracodawcy, który nie posiada żadnej formy działalności w Polsce i jest delegowany do Polski tymczasowo,
- typ E – gdy pracuje u zagranicznego pracodawcy i jest delegowany z innych powodów niż wskazane powyżej.
Zezwolenie na pracę cudzoziemca a zmiana pracodawcy
W życiu zdarzają się różne sytuacje. Jedną z nich jest zmiana pracy. Jak wygląda zezwolenie na pracę cudzoziemca a zmiana pracodawcy? Gdy obcokrajowiec chce zmienić pracę, musi powiadomić o tym fakcie wojewodę wydającego zezwolenie w ciągu 15 dni od zakończenia poprzedniej pracy. Zezwolenie trwa przez 30 dni od daty zakończenia pracy. Legalny pobyt w Polsce określi kolejne wnioskowanie o przedłużenie pobytu. Dopiero po spełnieniu wszelkich formalności można podjąć kolejną pracę. Zezwolenie na pracę cudzoziemca pomoże zorganizować firma Staff Selection.
W sytuacji, gdy cudzoziemiec chce podjąć pracę na drugim etacie, drugi pracodawca powinien uzyskać kolejne pozwolenie typu A. W taki sposób legalizuje się zatrudnienie w kolejnym przedsiębiorstwie.
Nieuregulowana jest kwestia zmiany pracodawcy podczas rozpatrywania wniosku o pobyt. W tym przypadku przyjmuje się, że wystarczy dostarczenie załącznika nr 1, wypełnionego przez pracodawcę.
Zezwolenie na pracę od wojewody a zmiana pracodawcy
Należy pamiętać, że wojewoda jest odpowiedzialny za przyznawanie zezwoleń na pobyt i pracę cudzoziemcom. Każdą sprawę traktuje indywidualnie, kierując się przepisami prawnymi, zawierającymi wytyczne, jakimi powinien się kierować przy selekcjonowaniu pracowników napływowych. Zezwolenie na pracę od wojewody a zmiana pracodawcy polega na tym, że obcokrajowiec indywidualnie kontaktuje się z osobą decyzyjną. Jest łącznikiem między nim a pracodawcą. Jeśli chce podjąć inną pracę, jest zobowiązany informować o każdej zmianie w jego życiu zawodowym.
Zezwolenie na pracę sezonową a zmiana pracodawcy
Zezwolenie typu S wydaje starosta. Aby uzyskać taki dokument, pracodawca składa wniosek w powiatowym urzędzie pracy, określając parametry w nim zawarte oraz dowód dokonania wpłaty rejestrującej zgłoszenie. Dla obcokrajowców spoza obszaru determinującym swobodny przepływ osób dołącza się test rynku pracy. Taki dokument jest wydawany dla ściśle określonego cudzoziemca. Ważność zezwolenia pozwala na wykonywanie każdej pracy sezonowej u wnioskującego pracodawcy. Jeśli obcokrajowiec chce podjąć pracę sezonową u innego przedsiębiorcy, przedstawiciel firmy powinien powtórzyć powyższą procedurę.