Zezwolenie na prace sezonowe – co musisz wiedzieć?
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy odnosi się do aspektów związanych z zezwoleniem na pracę sezonową. Co trzeba wiedzieć o zezwoleniu sezonowym? Czym jest praca sezonowa?
Zezwolenie sezonowe
Sezonowa praca jest wykonywana nie dłużej niż przez okres 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Dotyczy wielu sektorów określonych w rozporządzeniu wykonawczym Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Zezwolenie sezonowe jest wydawane na wniosek podmiotu powierzającego wykonanie danej pracy.
Decyzja odnośnie zezwolenia wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę pracodawcy. W tym przypadku należy złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na sezonową pracę w powiatowym urzędzie pracy. Wniosek określać powinien wymiar czasu pracy, proponowane wynagrodzenie dla pracownika, liczbę godzin pracy w danym miesiącu/tygodniu, rodzaj umowy, a także okres ważności zezwolenia. Pracodawca musi pamiętać także o dowodzie dokonania wpłaty wynoszącej 30 zł. Potrzebnymi dokumentami, oprócz wniosku, są:
- dowód osobisty lub inny dokument tożsamości,
- kopie stron dokumentu podróży cudzoziemca lub innego dokumentu tożsamości,
- kopie dokumentacji uprawniającej do pobytu w RP,
- dowód wpłaty,
- oryginał informacji starosty,
- dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań stawianych kandydatom,
- oświadczenie o niekaralności pracodawcy.
Wszystkie te dokumenty zorganizuje za Ciebie firma Staff Selection, która dodatkowo zajmie się wszelkimi formalnościami.
Zezwolenie na pracę sezonową cudzoziemca
Pracodawcy zatrudniający do wykonywania sezonowych prac obywateli Białorusi, Gruzji, Armenii, Mołdawii, Rosji i Ukrainy powinni wiedzieć o tym, że składając wniosek nie istnieje konieczność dołączania informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych osoby zatrudniającej na rynku pracy.
Okazuje się, że możliwe jest natomiast złożenie do starosty wniosku o wydanie wielosezonowego zezwolenia w określonych przypadkach. Odnoszą się one do systematycznego zatrudniania cudzoziemców z wyżej wymienionych państw do prac sezonowych oraz mogą zostać wykorzystane, gdy w okresie 5 lat przed dniem złożenia wniosku powierzona została praca cudzoziemcowi na podstawie zezwolenia sezonowego. Zezwolenie na pracę sezonową dla Ukraińca ma zatem nieco inne zasady, o czym nie wolno zapominać.
Jak uzyskać zezwolenie na pracę sezonową?
Zezwolenie na pracę sezonową wydane zostaje w danych przypadkach:
- jeśli cudzoziemiec ma zostać zatrudniony do wykonywanie sezonowej pracy,
- jeśli podmiot oferujący cudzoziemcowi pracę dołączył do wniosku o wydanie zezwolenia informację starosty,
- jeśli wysokość wynagrodzenia określona w umowie z cudzoziemcem nie jest niższa od wynagrodzenia pracownika, który wykonuje podobną pracę w tym samym wymiarze godzin.
Podsumowując, uzyskanie zezwolenia na pracę sezonową wymaga złożenia odpowiedniego wniosku w powiatowym urzędzie pracy wraz z daną dokumentacją, która jest wymagana. Sezonowa praca odnosi się do pracy, która jest wykonywana przez okres krótszy niż 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego. W tym przypadku bardzo często zatrudnia się cudzoziemców. Pozwolenie na pracę sezonową cudzoziemca pomoże zorganizować firma Staff Selection!