Zezwolenie na pracę typ A – co musisz wiedzieć?
Każdy przedsiębiorca, który pragnie zatrudnić w swojej firmie pracownika będącego cudzoziemcem musi dopełnić niezbędnych formalności. Najważniejszą z nich jest złożenie wypełnionego wniosku o zezwolenie na pracę typu A. Dotyczy on wszystkich potencjalnych pracowników, którzy są obywatelami państw należących do Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (nie dotyczy Szwajcarii i Wielkiej Brytanii) oraz nie są ustawowo zwolnieni z konieczności posiadania zezwolenia na wykonywanie pracy. Ten dokument jest pierwszym krokiem niezbędnym do tego, aby zalegalizować pełnione przez cudzoziemca obowiązki na rzecz swojego pracodawcy.
Wniosek na zezwolenie typu A
Wniosek na zezwolenie typu A uprawnia do otrzymania pozwolenia na pracę, którego maksymalny okres obowiązywania wynosi 3 lata. Warto jednak pamiętać, że zezwolenie można przedłużyć, jeśli zaistnieje taka chęć i potrzeba. Uczynienie tego leży w gestii osoby reprezentującej przedsiębiorstwo zatrudniające obcokrajowca. Zezwolenie na pracę typ A pomoże zorganizować firma Staff Selection!
Jakie dokumenty są potrzebne?
Jeśli chodzi o zezwolenie na pracę typu A potrzebne dokumenty, oprócz podstawy, czyli poprawnie wypełnionego wniosku, obejmują także szereg oświadczeń, umów i papierów służących potwierdzeniu tożsamości. Niezbędne będzie przedłożenie dowodu wpłaty, ewentualnego oryginału pełnomocnictwa, oświadczenia dotyczącego karalności pracodawcy, czytelnie przez niego podpisanego, a także aktualnego dowodu osobistego lub innego dokumentu służącego identyfikacji pracodawcy.
W momencie starania się o zezwolenie typ A dokumenty są między innymi uzależnione od formy organizacyjno-prawnej przedsiębiorstwa. Jeśli pracę cudzoziemcowi powierza spółka cywilna, lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, należy przedstawić również umowę spółki lub akty notarialne w sprawie zawiązania spółki, jeśli mamy do czynienia ze spółką akcyjną. W momencie starania się o zezwolenie typu A dokumenty dotyczą również bezpośrednio potencjalnego pracownika. Są to: kopie zapisanych stron paszportu, papiery, które potwierdzają spełnienie wymagań stawianych kandydatom, które określono w informacji starosty na temat braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych, dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań dotyczących danego zawodu, a także aktualny wypis z CEIDG lub KRS i certyfikat Agencji Zatrudnienia. Każdy, kogo interesuje zezwolenie typu A wymagane dokumenty musi złożyć we właściwym Urzędzie Wojewódzkim, lub przejść cały ten proces drogą elektroniczną.
Zezwolenie typ A – zmiana pracodawcy
Nie zawsze współpraca między pracownikiem a pracodawcą układa się po myśli obu stron. Jak wygląda wtedy sytuacja prawna cudzoziemcy, który wykonuje pracę na podstawie zezwolenia typu A? Czy posiadając zezwolenie typu A zmiana pracodawcy wchodzi w grę? Jak najbardziej! Pamiętajmy jednak, że tego typu dokument wydawany jest z myślą o konkretnym przedsiębiorstwie, dla którego cudzoziemiec świadczy usługi. Jeśli zakończył pracę w jednej firmie i pragnie rozpocząć ją w innej, musi starać się o nowe zezwolenie na pracę.
O zakończeniu pracy należy poinformować wojewodę w ciągu 15 dni roboczych, a w ciągu 30 dni roboczych cudzoziemiec powinien złożyć dokumenty w celu ubiegania się o otrzymanie nowego zezwolenia. W innym wypadku podejmowana praca nie będzie legalna, a to może nieść ze sobą przykre i poważne konsekwencje.